Wady i zalety zegarka dla seniora

W dzisiejszych czasach technologia jest częścią naszego życia i w wielu przypadkach ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. Inteligentne zegarki nie są już skierowane tylko do młodych i aktywnych osób, ale także coraz częściej seniorzy decydują się na zakup. Smartwatch pomaga im żyć zdrowiej i szczęśliwiej.

Czy zakup zegarka dla seniora to dobra inwestycja?

Zakup smartwatcha to niewątpliwie świetny wybór. Osoby starsze potrzebują dodatkowego wsparcia, uwagi i bezpieczeństwa. Dzięki tym urządzeniom możemy pozostać w stałym kontakcie z naszym bliskim, a niektóre smartwatche nie wymagają nawet połączenia z telefonem komórkowym, dlatego są łatwe do noszenia. W odróżnieniu od komórki, zegarek zawsze znajduje się na nadgarstku i będzie towarzyszył seniorowi podczas zakupów, czy porządków domowych. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że zostanie zgubiony lub spadnie z ręki. Urządzenie jest bardzo przydatne, dzięki takim funkcjom jak śledzenie lokalizacji za pomocą GPS oraz możliwości wykonywania połączeń telefonicznych. A co najważniejsze, w nagłych wypadkach urządzenie alarmuje rodzinę lub pogotowie. Podsumowując, zakup zegarka dla seniora to bardzo dobra inwestycja w jego bezpieczeństwo.

Zegarek dla seniora zapewnia bezpieczeństwo

Urządzenie z lokalizacją GPS przede wszystkim zapewnia spokój ducha członkom rodziny i opiekunom, którzy mogą troszczyć się o bliskiego na odległość. Niektóre zegarki zaprojektowane specjalnie dla seniorów zawierają funkcje, takie jak wykrywanie upadków i monitorowanie w sytuacjach awaryjnych, co oznacza, dzięki czemu niezależni dziadkowie nadal mają swobodę i elastyczność, aby robić, co chcą. Na rynku istnieje wiele rodzajów zegarków dla seniorów. Niezależnie od tego, czy szukasz urządzenia do monitorowania kondycji dla aktywnego rodzica w podróży, czy też opaski SOS dla starzejącego się, niezależnego dziadka, z pewnością odnajdziesz produkt spełniający Twoje wymagania.

Najważniejsze funkcje zegarka dla seniora

Inteligentne zegarki często oferują niezliczone funkcje. Przy wyborze warto pamiętać o kilku, najważniejszych funkcjach, dzięki którym urządzenie w pełni spełnia zadanie ochrony naszego ukochanego seniora. Są to:

 • Przypomnienia o ważnych wydarzeniach lub działaniach, takich jak konieczność zażycia leków
 • Czujniki upadku z opcją powiadomienia opiekuna
 • Powiadomienie SOS
 • Odbieranie i wykonywanie połączeń i wiadomości SMS
 • Krokomierz
 • Pulsometr
 • GPS do śledzenia lokalizacji
 • Długa żywotność baterii

Zalety zegarka dla seniorów

W jaki sposób smartwatch mógłby poprawić nastrój, zmniejszyć ból i zmęczenia u Twojego dziadka, babci lub starszego rodzica? Urządzenie posiada wiele funkcji, które dbają o jego zdrowie. Senior może ustawić alarm czasowy, który odliczy ustawiony czas (np. 20 min ustawione na okres spaceru, czy wykonywania codziennych ćwiczeń – taką możliwość oferuje m.in. zegarek marki Calmean. Ponadto mierzy kroki,  czy przypomina o wzięciu leków. Inteligentne zegarki mogą śledzić i monitorować stan serca, a nawet śledzić sygnaturę elektryczną serca (elektrokardiogram lub EKG). Smartwatch jest właśnie tym, co sprawia, że ​​zarówno senior, jak i jego bliscy czują się bezpieczniej. Dlatego, że opiekun może w każdej chwili sprawdzić lokalizację ukochanej osoby, a ona może go powiadomić w razie nagłego zagrożenia.

Wady zegarka dla seniorów

Smartwatche mogą być przydatnym gadżetem dla seniorów. Oferują wiele funkcji, które są atrakcyjne dla osób starszych, chociaż nauka ich obsługi może wiązać się z pewnymi początkowymi wyzwaniami.

 • Seniorzy czasami mają mniejszą wiarę w swoje umiejętności obsługi najnowszych technologii i większy niepokój w obliczu nowej technologii. Jednak w przypadku smartwatcha nie ma takiego zagrożenia, ponieważ wygląda on bardzo podobnie do zwykłego zegarka. Modele, które są skierowane do tej konkretnej grupy odbiorców charakteryzują się prostą i intuicyjną obsługą.
 • Seniorzy potrzebują prostego interfejsu, wsparcia technicznego i zrozumiałych instrukcji, aby pokonać bariery techniczne.
 • Interfejs z ekranem bywa czasami za trudny w użyciu dla seniorów ze względu na mały rozmiar tarczy zegarka oraz zmniejszoną rozdzielczość i koordynację ruchową, które mogą wystąpić w procesie starzenia.

Zaprzyjaźnij seniora z technologią

Dostosowanie technologii dla seniorów wymaga  jeszcze pracy. Przed zakupem odpowiedniego urządzenia pamiętaj, żeby dostosować go do możliwości Twojego bliskiego. Energicznym seniorom z pewnością przypadnie do gustu urządzenie z wieloma funkcjami, takimi jak np. krokomierz. Natomiast w przypadku osób przewlekle chorych sprawdzi się opaska SOS. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach!

 • Postaraj się, aby senior był na bieżąco ze światem technologii.
 • Wyjaśniaj, wyjaśniaj i jeszcze raz wyjaśniaj – technologia może mieć ogromny wpływ na jakość życia seniorów.
 • Pamiętaj, że technologia to sposób na zaangażowanie seniorów, ich aktywność umysłową i fizyczne bezpieczeństwo.

Zegarek dla seniora – tak czy nie?

Mając na uwadze wszystkie wady i zalety, uważamy, że smartwatche mogą być świetnym narzędziem dla seniorów! Oferują liczne korzyści, a także mogą być źródłem informacji i rozrywki.