Strefy bezpieczeństwa

Zegarek dla seniora – funkcja strefy bezpieczeństwa

Zegarek dla seniora to doskonały sposób na zdalną opiekę nad naszymi bliskimi z wielu powodów. Urządzenie daje możliwość dzwonienia i odbierania połączeń, spełnia więc rolę telefonu. Starsza osoba może w każdej chwili wysłać ze smartwatcha alert SOS, powiadamiając tym samym bliskich o tym, że potrzebuje ich wsparcia. Bardzo istotną funkcją jest także możliwość ustawienia indywidualnych stref bezpieczeństwa — to dzięki nim mamy pewność, że nasz rodzic, babcia, czy dziadek wrócili do domu, wyszli na spacer, czy opuścili już gabinet lekarski. Bez konieczności dzwonienia przez cały czas wiemy, co dzieje się z członkami naszej rodziny.

Co to jest strefa bezpieczeństwa i jak się ją ustawia?

Indywidualne strefy bezpieczeństwa wyznaczane są przez opiekuna w dedykowanej aplikacji, którą instaluje on na swoim telefonie. Samo ich ustawienie nie jest trudne — określamy je na mapie, zaznaczając konkretny obszar, lub wpisujemy adres, który dla naszego bliskiego jest miejscem bezpiecznym. Jakie mogą być to miejsca? Wszystkie, w których senior często przebywa — dom, sklep, przychodnia, kościół, czy mieszkanie jego bliskich przyjaciół, których często odwiedza. Jak to działa?

Po ustawieniu strefy w aplikacji opiekun otrzyma na swój telefon powiadomienie za każdym razem, kiedy jego bliski pojawi się w danym miejscu, lub kiedy je opuści. Jeśli więc chcemy w pełni troszczyć się o seniora i wiedzieć, że bezpiecznie wrócił do domu, lub z niego wyszedł — mamy taką możliwość. Jeżeli wiemy, że nasz rodzic, babcia, czy dziadek wyszli na spacer, a przez dłuższy okres czasu nie otrzymujemy informacji o tym, że z powrotem są już w domu, możemy odpowiednio zareagować — zadzwonić lub zlokalizować naszego bliskiego, by upewnić się, że nie stało mu się nic złego. 

Kontrola seniora

Czy strefy bezpieczeństwa ograniczają wolność i swobodę naszego bliskiego? Absolutnie nie. Starsza osoba nie odbiera na swoim urządzeniu żadnych powiadomień o tym, że jest w ten sposób lokalizowana przez opiekuna. Jeśli nasz senior jest samodzielny i lubi mieć poczucie i świadomość swojej niezależności, a ciągłe telefony sprawdzające to, jak się czuje, po prostu go irytują — nie musimy bez przerwy do niego dzwonić. To, czy jest już w domu będziemy wiedzieć właśnie dzięki wyznaczeniu stref bezpieczeństwa. 

Jeśli zaś członek naszej rodziny wymaga opieki, zdarzają mu się problemy z pamięcią lub zmaga się z różnymi chorobami, funkcja ta pozwoli nam stale trzymać rękę na pulsie. Dzięki aplikacji opiekun zawsze dowie się, że jego bliski jest bezpieczny i nie wymaga natychmiastowej pomocy. 

Wyznacz obszar i bądź spokojny

W aplikacji na swoim telefonie opiekun może wyznaczyć obszar, którego senior nie powinien przekraczać. Jeśli masz w swoim otoczeniu osobę, która nie powinna oddalać się od domu, określając strefę bezpieczeństwa i obszar, po którym może się poruszać, wiesz, że Twój bliski nie oddala się bez Twojej wiedzy. Jeśli starsza osoba postanowi wybrać się gdzieś dalej, będziesz miał możliwość, by natychmiast zareagować i sprawdzić, co się z nią dzieje.