Poziom trudności obsługi zegarka dla seniora

Nowoczesne gadżety posiadają coraz więcej innowacyjnych funkcji, a ich różnorodny design pozwala na znalezienie takiego, który będzie pasował do potrzeb dziadków lub starszych rodziców. Seniorzy coraz śmielej sięgają po najnowszą technologię, dzięki której ich życie staje się łatwiejsze. Te urządzenia to nie tylko fajne akcesoria, ale prawdziwa technika ratująca życie – szczególnie przydatna dla starszych ludzi.

Zegarek dla seniora – niezależność Twojego bliskiego

Technologia nieustannie zmienia sposób, w jaki żyjemy i codziennie konsumujemy informacje – od naszych urządzeń mobilnych po media społecznościowe. Wszyscy chcemy zachować niezależność wraz z wiekiem. Mogą w tym pomóc smartwatche, które umożliwiają śledzenie ruchu, tętna, kontakt ze służbami ratowniczymi, a nawet automatyczne powiadamianie bliskich o upadku.

Zegarki dla seniora dostępne na rynku

Dostępne obecnie na rynku smartwatche dla osób starszych można podzielić na dwa typy. Opaski SOS skupiający się na monitorowaniu zdrowia i śledzeniu lokalizacji oraz inteligentne zegarki z wbudowanymi aplikacjami i funkcjami komórkowymi.

Budowa zegarka dla seniora

Zegarek dla seniora ma czytelny ekran, który wyświetla datę i godzinę oraz usprawnioną nawigację z przyciskami, umożliwiającą łatwy dostęp do kontaktów, nawiązywanie połączeń lub wysyłanie SMS-ów. Dzięki czemu ​​korzystanie z urządzenia jest bardzo proste. Pomocne funkcje, takie jak minutnik, stoper, regulacja głośności i dzwonka, pozwalają użytkownikowi dostosować zegarek do swojego stylu życia i potrzeb.

Podstawowe funkcje zegarka dla seniora

Inteligentny zegarek pomaga seniorom bez wysiłku pozostawać w kontakcie z bliskimi. Urządzenie jest wyposażone w funkcję wezwania pomocy za pomocą jednego przycisku SOS. Wystarczy przytrzymać jednoprzyciskowy przycisk połączenia alarmowego z przodu zegarka przez 4 sekundy, a zegarek zadzwoni do wyznaczonego kontaktu. Opiekun natychmiast dostaje powiadomienie na swój telefon komórkowy o potencjalnym zagrożeniu, dzięki czemu może natychmiast zareagować. Istnieje także możliwość ustawienia przypomnienia, na przykład o konieczności zażycia leków. Dzięki funkcji udostępniania lokalizacji można łatwo sprawdzić, kiedy mama wraca z kościoła lub kiedy tata przybył na wizytę u lekarza. Miejsce przebywanie bliskiego mogą sprawdzić jedynie osoby połączone z urządzeniem.

Obsługa zegarka dla seniora

Obsługa zegarka dla seniora jest prosta i intuicyjna. Dotykowy ekran oraz specjalne guziki są dostosowane do wieku i umiejętności użytkownika. Przycisk SOS natychmiast powiadamia opiekuna o niebezpieczeństwie, natomiast przycisk połączenia pozwala na szybkie skontaktowanie się z zapisanymi numerami. Smartwatche dostępne na polskim rynku mają menu i wszystkie funkcje przetłumaczone na ojczysty język, tak aby nikt nie miał trudności z obsługą urządzenia.

Dedykowana aplikacja

Zegarek jest skierowany do seniora, jednak nad jego bezpieczeństwem czuwa opiekun, który steruje urządzeniem za pomocą specjalnie dedykowanej do tego aplikacji. Opiekunowie mogą ustawiać przypomnienia o lekach, wizytach lekarskich, urodzinach, i nie tylko. Zarządzają oni także kontaktami, które mogą dzwonić do naszego bliskiego – w aplikacji zapisuje się do 10 zaufanych kontaktów na zegarku seniora do dzwonienia lub wysyłania SMS-ów. I tylko te z góry wyznaczone kontakty mogą zadzwonić lub wysłać SMS-a do osoby noszącej urządzenie, eliminując ryzyko, że oszuści dodzwonią się do seniorów.

Funkcje w aplikacji

  • Całodobowe lokalizowanie bliskiego – szybkie, dokładne lokalizowanie za pomocą GPS, technologii komórkowej i Wi-Fi, zapewnia spokój o bezpieczeństwo bliskich.
  • Ustawianie stref bezpieczeństwa w aplikacji określasz obszary (na przykład dom, ogródek działkowy lub przychodnia), w których Twój bliski przebywa najczęściej i otrzymujesz powiadomienie SMS-em, e-mailem oraz na telefon komórkowy, kiedy dotrze na miejsce lub je opuści. Przykładowe strefy dla osoby starszej: dom, ogródek działkowy, sklep.
  • Zdalny pulsometr – w każdej chwili możesz zdalnie zmierzyć puls rodzicowi lub dziadkowi, dzięki czemu masz pewność, że osoba chora czuje się w porządku.
  • Przycisk alarmowy S.O.S. – senior błyskawicznie powiadomi Cię gdzie jest, oraz że potrzebuje pomocy. Wystarczy przytrzymać guzik S.O.S. na zegarku, aby wszystkie wcześniej wyznaczone osoby otrzymały SMS i e-mail wraz z lokalizacją.
  • Ustawienie książki kontaktowej – opiekun w aplikacji określa numery, które mogą skontaktować się z seniorem.

Czy warto stosować smartwatche dla osób starszych?

Smartwatch dla osoby starszej to dobry pomysł z kilku powodów. Smartwatch może gwarantuje na spokój ducha, ponieważ urządzenie może pełnić funkcję alarmową. Podobnie jak w smartfonie, w smartwatchu można zaprogramować przypomnienia o ważnych wydarzeniach i spotkaniach. Na przykład powiadomienia o konieczności zażycia lekarstwa lub wizytach lekarski. Dla osób z demencją inteligentny zegarek jest pomocą przy zapamiętywaniu – na przykład jaki jest dzień i rok.