Urządzenie, za pomocą którego osoby starsze mogą skontaktować się z kimś w razie upadku lub innego kryzysu, są niezwykle ważne. Pomaga zapewnić to spokój im i ich bliskim. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń spełniających te funkcje. Do najbardziej popularnych należą smartwatche i telefony komórkowe. Czy któreś z nich jest lepsze od drugiego? A może zegarek jest w stanie zastąpić telefon?
Telefon komórkowy dla seniora – na co zwrócić uwagę?
Jeśli chodzi o telefony komórkowe dla seniorów, to technologia została tak dostosowana, aby oferować funkcje ułatwiające dzwonienie oraz wysyłanie SMS-ów. Pamiętajmy o tym, że urządzenie powinno spełniać wymagania seniora. Nie możemy generalizować i zabronić korzystania z najnowszych smartfonów naszym dziadkom, jeśli świetnie sobie z nimi radzą. Jednak, jakie urządzenie wybrać dla bliskiego, który nie chce się zaprzyjaźnić z technologią?
- Rozważ tradycyjny, prosty w obsłudze telefon – z wiekiem zmniejsza się także zręczność, co może utrudnić korzystanie z tradycyjnych klawiatur w wielu smartfonach. Zamiast tego wybierz telefon komórkowy dla seniora z większymi przyciskami, które ułatwiają pisanie lub czarno-biały wyświetlacz, aby zwiększyć kontrast i czytelność.
- Trwała bateria oznacza mniej problemów z ładowaniem – poszukaj telefonu, który ma długą żywotność baterii i może wytrzymać co najmniej cały dzień bez ładowania.
- Zastąp naciśnięcia klawiszy funkcjami aktywowanymi głosem – upewnij się, że wybrany model ma wybieranie głosowe i funkcję odczytywania wiadomości tekstowych.
- Zmniejsz zmęczenie oczu dzięki dużemu ekranowi lub dodatkowej lupie – zmiany w widzeniu również często towarzyszą procesowi starzenia się. W tym przypadku istnieją dwa rozwiązania – smartfon z większym ekranem lub urządzenie powiększające używane w połączeniu z telefonem.
- Zapewnij natychmiastowy kontakt, aby pomóc w funkcji awaryjnej – staromodne telefony stacjonarne zapewniały służbom ratunkowym szybki sposób zlokalizowania każdego, kto potrzebuje pomocy. Na szczęście producenci i projektanci wymyślili, jak uwzględnić tę samą łączność w smartfonach. Na przykład wiadomości SOS w telefonach Samsung umożliwiają wysłanie ostrzeżenia o zagrożeniu do czterech kontaktów po prostu naciskając przycisk zasilania trzy razy z rzędu.
Senior a technologia
Kiedy używasz telefonu komórkowego, to korzystasz z komputera, tylko w mniejszej formie. Łączysz się z Internetem w taki sam sposób, jak na swoim laptopie. Wiele osób korzysta z telefonu, aby uzyskać dostęp do sieci, sprawdzając pocztę e-mail, przeglądając kanał na Facebooku, wykonując transakcje bankowe i nie tylko. Dlatego ważne jest, żeby uczulać naszego bliskiego na zagrożenia. Pamiętaj, że telefon zawiera cenne dane – ważne jest, aby go chronić. Mobilne zagrożenia bezpieczeństwa to ataki, których celem jest złamanie lub kradzież danych z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Seniorzy, szczególnie Ci nieświadomi, są często narażeni na wiele oszustw.
Połączenia od nieznanych numerów
Nie należy ufać wiadomości tekstowej, którą otrzymasz na telefon, jeśli nie wiesz, od kogo pochodzi. Dlatego, nigdy nie powinniśmy klikać, ani nie otwierać żadnych linków w niechcianych wiadomościach tekstowych. Wielu oszustów działa w ten sposób i to właśnie seniorzy najczęściej są ich ofiarami.
Pomyśl o inteligentnym zegarku stworzonym dla seniorów
Zastąpienie standardowych telefonów komórkowych, inteligentnymi zegarkami jest świetnym sposobem na uchronienie naszego bliskiego przed powyższymi (oraz innymi) zagrożeniami. Niewątpliwą zaletą zegarków dla seniorów jest także znacznie łatwiejsze obsługiwanie ich, a także możliwość wezwania pomocy jednym dotknięciem. Urządzenia te posiadają wiele przydatnych funkcji, które dbają o bezpieczeństwo seniora. Opiekun w specjalnie dedykowanej aplikacji zapisuje kilka kontaktów, od których można odebrać i nawiązać z nimi połączenie. Chroni to przed oszustwami i zapobiega wysyłaniu SMS na płatne loterie.
Zegarek dla seniora, który nie lubi nowych technologii
Wiele starszych osób nie chce korzystać z telefonu komórkowego, dlatego w takich przypadkach smartwatch jest świetnym rozwiązaniem. Urządzenie pozwala pozostać w kontakcie z bliskimi, a jednocześnie nie naraża starszej osoby na ataki hakerskie, czy utratę danych. Urządzenie, dzięki wytrzymałej baterii może działać nawet kilka dni bez konieczności ładowania.
Zegarek dla seniora jako alternatywa telefonu komórkowego
Zegarek dla seniorów to samodzielny telefon komórkowy wyposażony w przycisk SOS, GPS, połączenia głosowe, SMS, licznik kroków, parowanie Bluetooth z aparatami słuchowymi i samochodowy sprzęt audio, a także system przypominania o lekach. Podaje nawet godzinę. Niektóre urządzenia nawet posiadają system do inicjowania połączeń, gdy senior nie jest w stanie odpowiedzieć z powodu upadku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia. Natomiast funkcja lokalizowania bliskiego zapewnia spokój ducha opiekuna, chroniąc jednocześnie prywatność dziadka lub starszego rodzica.